
Beseda spolu s promítáním amerického dokumentu připomene Mezinárodní den žen a dívek ve vědě.
V úterý 11. února přijede na besedu do sálu H71 vědkyně a pedagožka Danuše Kvasničková. Ta se narodila v roce 1935 v Mladé Boleslavi a celý život působila na poli ekologie. Její metodika, jak vychovávat k ochraně přírody, se v sedmdesátých letech dostala až na konferenci UNESCO. A to navzdory tomu, že Kvasničková po invazi vojsk v srpnu 1968 vystoupila z KSČ.
“Mile mě překvapilo, že se na mne ještě obrátilo moje rodné město, které jsem opustila před více než 60 lety. Stále jsem tam ale měla své dávné přátele a žáky. Letos, pokud se dožiji, mi bude 90 let – a to už je dost. Pro mne bude odměnou být na chvíli doma a vzpomínat,” vzkázala Danuše Kvasničková. Beseda s ní začíná v 17 hodin v sále H71 na adrese Havlíčkova 71.
Řeč se bude točit okolo přípravy učebnic, z nichž některou pravděpodobně každý nosil v aktovce, ať již to byla prvouka, přírodověda, přírodopis nebo gymnaziální biologie či vysokoškolská skripta. Mluvit se bude také o oceněních, která Danuše Kvasničková získala, o prosazování ekologie v době, kdy se životní prostředí v podstatě neřešilo, ale i o ženách vědkyních v přísně mužském světě.

Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Ten každoročně 11. února připomíná, že i ve 21. století je počet vědkyň mnohem nižší než počet vědců. A statistická data jsou neúprosná, Česko je v zastoupení žen vůbec nejhorší v Evropské unii. Proto besedu s Danuší Kvasničkovu povedou dvě začínající vědkyně, absolventky Gymnázia Dr. Josefa Pekaře a nynější studentky Masarykovy a Karlovy univerzity Věra Bočková a Bea Filipi.
“Nakonec k vhledu na ženy v české vědě v minulosti i současnosti přidáme ještě pohled zahraniční, promítneme totiž od 18:30 hodin americký dokument Vědkyně vs. věda,” uvedla Hana Kružíková, koordinátorka z pořádajícího Komunitního centra Klementinka. Film z roku 2020 je zpovědí konkrétních špičkových odbornic, které se během své práce setkaly s diskriminací, osaháváním, nadávkami nebo třeba musely bojovat za odpovídající velikost laboratoře.
Promítání pětadevadesátiminutového dokumentu v anglickém znění s českými titulky je možné díky projektu Institutu dokumentárního filmu KineDok, který je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury a Magistrátu hl. m. Prahy. Účastí na akci dává návštěvník svolení k fotografování a audiovizuálnímu záznamu své osoby pro promo účely projektu KineDok.
Vstup na besedu i projekci je zdarma. Sál H71 najdete v Domě s pečovatelskou službou Havlíčkova, hned vedle boleslavské průmyslovky. Historicky se budově říká Žižkova kasárna. Prostor Komunitního centra Klementinka je v pravém křídle, v covidových časech v sále bývalo očkovací centrum.
