Kontakty+420 703 434 262

Vítání Vánoc

Osm dní před Ježíškem se v Klementince sešly přibližně dvě stovky lidí, aby přivítaly letošní Vánoce. Program odstartoval v 15 hodin dětskými dílničkami uvnitř Klementinky, po 16. hodině rozsvítily zasněženou zahradu projekce vánočních vitráží na opravený historický altán i finskou kotu a v 16:30 zahájil dění u vánočního stromečku pěvecký sbor Boleslav. Ten ve čtvrthodinovém vystoupení představil mimo jiné ukrajinskou nebo chilskou koledu.

Nikdo nám nebude kontrolovat, jak máme umytá okna a kolik máme upečeného cukroví, důležité je, abychom se potkali, byli spolu a děti aby měly rozzářená očička,” vyzvala ve své vánoční řeči náměstkyně primátora Miroslava Kašpárková. 

Program pokračoval přednesem poezie Anny Šímové, která zarecitovala báseň Fráni Šrámka Prosinec a svoje vlastní verše Vánoční cukroví. Krátkou scénku zahrálo seniorské divadlo HEČ. Adventní přání vyslovila také v esperantu Jindřiška Drahotová. Celý program s punčem a cukrovím u stromečku vyvrcholil vystoupením sboru Ptáčata. Když předškoláci a prvňáčci v andělských kostýmech vyrobených dětmi z výtvarného oboru boleslavské základní umělecké školy zpívali závěrečnou píseň s refrénem “prosím vás, mějte se rádi”, dojatý byl leckterý dospělý.

“Pro mě to bylo přesně pojmenování toho, jak a proč jsme Vítání Vánoc v Klementince připravili. Je jedno, kolik bude mít ryba kostí, jestli bude stromeček rovný a perníčky měkké, Vánoce budou dokonalé jedině a hlavně, když se budeme mít rádi, když se potkáme a budeme spolu,” vysvětlila Hana Kružíková z Komunitního centra Klementinka, která celou akci organizovala spolu s koordinátorkou Dobrovolnického centra pro oblast sociálních služeb a knihovny v Mladé Boleslavi Petrou Malátovou.

Pro děti byly během pátečního odpoledne připraveny dílny, mohly si namalovat keramického kapříka nebo perníčky. Po celou dobu s nimi také v zaplněné společenské místnosti vyráběla vánoční dekorace Naďa Wolfová.

Bohužel se nakonec nekonal workshop pro nejmenší od tří do cca sedmi let o Vánocích za starých časů, lektorka totiž dostala v čerstvě napadaném sněhu u Řevnic smyk a rozbila auto. “Náhradní narychlo nesehnala a jet pro ni z Boleslavi bychom nestihli. Snad jsme to návštěvníkům vynahradili ostatním programem a odpustili nám to,” věří Kružíková.

/foto Zdeněk Kolín/